Designer: Joomla 3.2 Templates

Aktualnosci

Porwałem swojego biskupa z Peru do SosnowcaSosnowiecka bazylika jest przede wszystkim miejscem modlitwy, kościołem Biskupa Sosnowieckiego, ale ostatnio coraz częściej miejscem zwiedzania. Malowidła Tetmajera i Uziębły, piękne, choć jeszcze nieco podniszczone witraże, a ostatnio nowa podłoga, która nadal powstaje – to wszystko powoduje, że coraz więcej ludzi chce to zobaczyć. Ostatnio był wśród nich biskup z… Peru.

Niekończący się remont katedryNa sosnowieckiej bazylice katedralnej znowu pojawiły się rusztowania. - Południową część dachu pokrywamy blachą miedzianą oraz wymieniamy rynny, spusty. Z powodu nieszczelności, w kilkunastu miejscach przeciekała do wnętrza kościoła woda, niszcząc polichromię i witraże. Ta część dachu nie była remontowana od zbudowania kościoła, a więc już od ponad 100 lat. Roboty potrwają 2 – 3 tygodnie. Ich koszt wyniesie ponad 200 tys. zł, z czego 180 tys. zł pochodzi z dotacji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu – wyjaśnia proboszcz ks. kan. Jan Gaik.

Imieniny Księdza Biskupa (foto)109 księży przybyło 3 września (sobota) do sosnowieckiej katedry, aby złożyć biskupowi Grzegorzowi Kaszakowi najlepsze życzenia. Kazanie w czasie Mszy św. wygłosił bp Piotr Skucha. Przypomniał w nim m.in. postać patrona naszego biskupa, czyli św. Grzegorza. W czasie Eucharystii śpiewał katedralny chór „Lutnia”. Po Mszy św. księża przeszli do Domu Katolickiego, by jeszcze raz życzyć biskupowi wszystkiego, co najlepsze.

Bogaty program SMDSDobiegają końca przygotowania do Spotkań Młodych Diecezji Sosnowieckiej. To największe wydarzenie religijno – kulturalne dla ludzi młodych w ciągu roku w Sosnowcu. Złożą się na niego m.in.: festiwal piosenki, Marsza dla Życia, ewangelizacja uliczna, koncerty, projekcje filmowe, nabożeństwa, festyn. SMDS odbędą się od 23 do 25 września.

Katedralny odpust A.D.201115 sierpnia sosnowiecka bazylika katedralna szczelnie zapełniła się ludźmi, którzy przybyli na odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Do wygłoszonej homilii w naszym serwisie jeszcze wrócimy. Przybyli z wielką uwagą przyglądali się zmianom, jakie zachodzą w katedrze (m.in. nowa posadzka, nowe miejsce biskupiego tronu, zmiany w prezbiterium itd.). Po Eucharystii, procesji, poświęceniu ziół i kwiatów był też czas na oddanie czci relikwiom błogosławionego Jana Pawła II, jakie od niedawna znajdują się w katedrze. Każdy chciał uczcić Papieża – Polaka przez ucałowanie kropli krwi w nowym relikwiarzu. Diakon trzymający go miał momentami problem, tak wielki zrobił się ścisk. Ale udało się. Resztę niech opowiedzą zdjęcia…

W pierwszą sobota października odbyła się tradycyjna pielgrzymka rodziców i dziadków kapłanów i osób życia konsekrowanego do sosnowieckiej Katedry.

Subcategories

Monday the 21st. Parafia Katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.