Designer: Joomla 3.2 Templates

Co to jest Chrzest św.?Sakrament Chrztu ustanowił Pan Jezus po Zmartwych­wstaniu, kiedy powiedział do Apostołów: ,,Idąc tedy nau­czajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Chrzest jest pierwszym i najpotrzeb­niejszym Sakramentem, ponieważ bez niego nie można się zbawić, ani przyjąć żadnego innego Sakramentu.


Sakrament chrztu daje po raz pierwszy człowiekowi łaskę uświęcającą, a tym samym gładzi grzech pierworodny. Jeśli człowiek dorosły przyjmuje Chrzest, to wówczas gładzi wszystkie grzechy przed chrztem popełnione.

Przez Chrzest stajenny się członkami Kościoła katolic­kiego. Chrztu świętego udziela uroczyście kapłan. W ra­zie nagłej potrzeby może ochrzcić każdy człowiek. Sakramentu Chrztu udziela się w następujący sposób: Polewa się wodą głowę i równocześnie wymawia się słowa: ,,Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".Przy chrzcie otrzymujemy także imię Świętego, który ma być w życiu wzorem i opiekunem.

Najbardziej miarodajnym przedstawieniem tego, czego Kościół katolicki uczy o chrzcie jest nauka zawarta w Katechizmie Kościoła katolickiego. Dlatego warto w całości ją poznać:
http://liturgia.wiara.pl/?grupa=6&art=1147360522&dzi=1115658735

Uzupełnieniem tych wiadomości od strony praktycznej są dwa dokumenty Episkopatu: Instrukcja duszpasterska Episkopatu o udzielaniu sakramentu chrztu świętego dzieciom - (1975) i Instrukcja dla duchowieństwa w związku z wprowadzeniem obrzędów chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych - (9 V 1989)
http://www.kkbids.episkopat.pl/dokumentydlep/chrzest.htm#etykieta1
Tuesday the 22nd. Parafia Katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.